Wybrane, przydatne


27 września 2010
na marginesie Co jest potrzebne dziecku? Prof. Anna Brzezińska twierdzi, że różnorodność. Nie sposób się z tym nie zgodzić - z dziećmi przyzwyczajonymi do szablonu mamy w szkole spokój - nie krzyczą, przykładnie wypełniają rubryki - tyle że nic z tego nie wynika. Samodzielnego dorosłego tak wychować się nie da.

4 maja 2010
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej zamieszczono bardzo ciekawy i inspirujący artykuł na temat demokracji w kierowaniu szkołą. Myślę, że wielu z nas, nauczycieli może znaleźć w opublikowanym materiale wskazówki do swojej pracy.

18 kwietnia 2010
O egzaminach zewnętrznych napisano wiele. Na portalu Edunews.pl kolejna ciekawa dyskusja.
Nikt nie zdejmie z nas nauczycieli odpowiedzialności za wyniki naszych uczniów - ważne, by pamiętać, że egzamin nie zastąpi codziennej mozolnej, ale i twórczej pracy na lekcji.

24 marzec 2010
Prace MEN nad nowym określeniem statusu zawodowego nauczyciela są faktem, tak jak nad nowym systemem awansu zawodowego nauczycieli.
Warto pamiętać, że ograniczanie samodzielności nauczycieli, wtłaczanie w schematy, restrykcyjny nadzór wpływają na ukształtowanie niesamodzielnego, mało twórczego, ograniczonego schematami, prezentującego pełną konformizmu postawę nauczyciela. A ten wychowa podobnych sobie uczniów a przynajmniej większość z nich przeniesie w dorosłe życie nawyki ukształtowane w szkole.

22 luty 2010
O tym, dlaczego warto zrobić naprawdę dobrze, najlepiej skupiając się na wybranym obszarze - kiedyś robiło się tak przy okazji mierzenia jakości pracy szkoły - i to niekoniecznie pod kątem ewaluacji zewnętrznej, co robimy korzystając z arkuszy przeznaczonych dla zewnętrznych ewaluatorów), mówią wprost materiały o nadzorze pedagogicznym. Myślę, że powinniśmy uważnie przeczytać zamieszczone, na specjalnie przygotowanej, stronie informacje.

20 luty 2010
Znalazłam ciekawy komentarz do nowego rozporządzenia o nadzorze pedagogicznym; który wskazuje na to, że zasady ewaluacji nie zmieniły się tak bardzo a droga ewaluacji zaproponowana dość dawno temu, możliwa do zastosowania w szkole, może być przydatna.

17 stycznia 2010
Na stronie MEN ukazały się materiały do powszechnej konsultacji na temat specjalnych potrzeb edukacyjnych. Naprawdę interesujące i ważne.